Optimalizace velkého množství INSERT operací

publikováno: 2.3.2016

Potřeboval jsem získat data z jedné databáze a uložit je do jiné, která běží na úplně jiném serveru a navíc je v malinko jiném formátu než zdrojová databáze. Tudíž jsem nemohl použít replikaci a další nástroje, které jsou určené ke zkopírování dat 1:1.

Nejprve jsem udělal jednoduchý INSERT, který jsem vykonal pro každý záznam zdrojové tabulky. Pro malé tabulky (méně než 100,000 záznamů) je toto plně dostačující řešení. Problém byl v tom, že moje tabulka měla několik milionů záznamů. Po několika desítkách minut, kdy bylo tímto způsobem uloženo řádově několik desítek tisíc záznamů jsem zjistil, že na to musím jít jinak.

Použil jsem INSERT multirow VALUES syntaxi:

INSERT INTO films (code, title, did, date_prod, kind) VALUES
    ('B6717', 'Tampopo', 110, '1985-02-10', 'Comedy'),
    ('HG120', 'The Dinner Game', 140, DEFAULT, 'Comedy');

Vždy jsem ukládal 10,000 záznamů najednou a tabulka s několika milióny záznamů byla překopírována za několik jednotek minut.